Siarczan sodu

Siarczan sodu

Siarczan sodu – nieorganiczny związek chemiczny, jest solą kwasu siarkowego i sodu. Dostępny w dwóch formach – bezwodnej oraz uwodnionej.

Jest wykorzystywany w wielu dziedzinach przemysłu, w tym między innymi w przemyśle drzewnym, szklarskim, garbarskim, chemicznym, farmaceutycznym. Stanowi podstawę wielu detergentów oraz środków piorących.

Nasza firma Kompania Wielkopolska może zaoferować Państwu dostęp do najwyższej jakości siarczanu sodu od sprawdzonych dostawców. Dostawy prowadzimy na terenie całego kraju. Gwarantujemy sprawdzoną jakość naszych produktów chemicznych, czego potwierdzeniem są wydawane przez nas certyfikaty!

Oferujemy chemię na zamówienie w dowolnych ilościach.

Dostępne w naszej ofercie produkty chemiczne mogą być używane między innymi jako surowce oraz odczynniki chemiczne, środki smarujące, środki czyszczące i dezynfekujące, czy też jako dodatki spożywcze.

Zapewniamy profesjonalną i kompleksową obsługę związaną z zakupem – od doradztwa w doborze odpowiednich produktów, poprzez ich konfekcjonowanie, a skończywszy na dostawie do klienta.

Zapewniamy przystępne ceny produktów chemicznych dostępnych w naszym asortymencie, a także szybki i bezpieczny transport bezpośrednio pod wskazany adres.

Dzięki współpracy naszej firmy Kompania Wielkopolska ze sprawdzonymi dostawcami możemy zaproponować Państwu produkty spełniające niezbędne normy i posiadające odpowiednie certyfikaty.

Wszystkie znajdujące się w naszym asortymencie substancje chemiczne poddawane są regularnym kontrolom w certyfikowanych laboratoriach.

Dysponujemy rozbudowanym zapleczem umożliwiającym nam konfekcjonowanie oraz transport produktów na terenie całego kraju.

Jeśli potrzebują Państwo dodatkowych informacji dotyczących naszego asortymentu, jesteśmy zawsze do dyspozycji.

Charakterystyka

Nazwa: Siarczan sodu
Wzór sumaryczny: Na2SO4
Inne nazwy: siarczan (VI) sodu, siarczan disodu, siarczan sodowy, sól glauberska (dekahydrat), Sal Mirabile – sól cudowna, E221
Numer CAS: 7757-82-6 (bezwodny), 13472-39-4 (heptahydrat), 7727-73-3 (dekahydrat)

Właściwości

Posiada formę białych kryształów lub proszku z rombową lub heksagonalną strukturą krystaliczną.

Wykazuje właściwości higroskopijne. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Nie rozpuszcza się w etanolu.

Występuje również w formie mineralnej jako tenardyt (bezwodny) oraz mirabilit (dekahydrat).

Produkcja

Siarczan sodu po raz pierwszy został wyizolowany przez Johanna Glaubera w roku 1625 z wody wypływającej z leczniczego źródła w okolicy Neapolu. Wówczas kryształy siarczanu sodu zostały nazwane Sal Mirabile, czyli solą cudowną, ponieważ bogata w nie woda leczyła choroby układu pokarmowego.

W przeszłości produkcja siarczanu sodu polegała na reakcji kwasu solnego z chlorku sodu z kwasem siarkowym.

Aktualnie stosuje się dwa procesy otrzymywania związku – w procesie Mannheima, czyli przez reakcję chlorku sodu z kwasem siarkowym, a także w procesie Hargreavesa, w którym stosowany jest dwutlenek siarki zamiast kwasu siarkowego.

Zastosowanie

Siarczan sodu jest związkiem stosowanym w wielu branżach, głównie w branży chemicznej, a także w branżach technicznych – przemyśle drzewnym, papierniczym, szklarskim, garbarskim. Ponadto stosowany jest w medycynie.

Uczestniczy w procesie Krafta przy produkcji ścieru drzewnego, w produkcji szkła, barwników, detergentów i proszków do prania. Również używany jest jako środek przeczyszczający, w tym także jako dodatek paszowy w przypadku wytępienia niestrawności oraz zaparć u zwierząt hodowlanych.

Magazynowanie

Należy przechowywać w oryginalnym, szczelnie zamkniętym opakowaniu, w chłodnym, suchym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu, z dala od promieni słonecznych.

Kompania Wielkopolska – siarczan sodu najwyższej jakości!

Dzięki współpracy naszej firmy Kompania Wielkopolska ze sprawdzonymi dostawcami możemy zaproponować Państwu produkty spełniające niezbędne normy i posiadające odpowiednie certyfikaty. Wszystkie znajdujące się w naszym asortymencie substancje chemiczne poddawane są regularnym kontrolom w certyfikowanych laboratoriach.

Dysponujemy rozbudowanym zapleczem umożliwiającym nam konfekcjonowanie oraz transport produktów na terenie całego kraju.

Jeśli potrzebują Państwo dodatkowych informacji dotyczących naszego asortymentu, jesteśmy zawsze do dyspozycji.
Zachęcamy do skontaktowania się z naszą firmą!

Sprawdź naszą pełną ofertę

SKLEP