Metanol – CH3OH

Metanol - alkohol metylowy

Metanol (łac. Methanolum), inaczej alkohol metylowy – organiczny związek chemiczny, który zaliczany jest do najprostszych alkoholi alifatycznych.

Używany jest przede wszystkim jako rozpuszczalnik, a także jako surowiec wykorzystywany w wytwarzaniu wielu produktów przemysłowych w różnych gałęziach gospodarki. Wykazuje działanie toksyczne dla człowieka.

Spotykany jest w różnych dziedzinach przemysłu, między innymi w branży chemicznej, motoryzacyjnej, farmaceutycznej jako ważny składnik realizacji różnych procesów.

Nasza firma Kompania Wielkopolska specjalizuje się w dostawie substancji chemicznych o szerokim zastosowaniu – nasz asortyment obejmuje również metanol o optymalnych właściwościach użytkowych, które potwierdzone są odpowiednimi certyfikatami. Gwarantujemy najwyższą jakość oferowanych przez nas substancji!

Metanol A oraz AA

Do użytku komercyjnego najczęściej stosowany jest metanol o klasach czystości A oraz AA.

Do użytku chemicznego wykorzystuje się głównie metanol AA.
Podział według ASTM International.

Charakterystyka

Wzór sumaryczny: CH4O, CH3OH, MeOH
Inne nazwy: alkohol metylowy, hydroksymetan, karbinol, spirytus drzewny, alkohol drzewny
Rozpuszczalność: między innymi w wodzie i w innych rozpuszczalnikach, w tym w etanolu
Numer CAS: 67-56-1

Właściwości

Metanol jest bezbarwną cieczą. Może być podpalony. Spala się bladoniebieskim płomieniem.

Jest trudny do odróżnienia od etanolu, czyli alkoholu etylowego. Posiada wygląd oraz zapach podobny do etanolu.

Alkohol metylowy jest silną trucizną. Zatrucie metanolem następuje poprzez jego wdychanie lub spożycie i może powodować ślepotę, poważne kalectwo lub śmierć.

Ze względu na podobieństwo to etanolu metanol musi być odpowiednio oznakowany i wymaga zachowania zasad szczególnej ostrożności podczas użycia.

Może być mieszany z wodą w dowolnym stosunku. Miesza się również z innymi rozpuszczalnikami.

Produkcja

Alkohol metylowy został odkryty w 1661 roku przez Roberta Boyle’a – brytyjskiego chemika i fizyka.

Do początku XX wieku metanol wytwarzany był przede wszystkim metodą destylacji rozkładowej drewna, stąd też pochodzi jego nazwa jako alkohol drzewny czy spirytus drzewny. Metoda ta polegała na pirolizie, czyli na degradacji zachodzącej pod wpływem wysokiej temperatury.

Aktualnie jest on wytwarzany głównie syntetycznie z wykorzystaniem gazu syntezowego z użyciem metod ICI oraz Lurgi. Reakcja produkcji metanolu zachodzi w obecności katalizatora miedziowego w warunkach wysokiej temperatury oraz odpowiedniego ciśnienia.

Druga metoda otrzymywania metanolu bazuje na oddziaływaniu przez NaOH (wodorotlenek sodu) lub KOH (wodorotlenek potasu) na fluorowcopochodne metanu.

Zastosowanie

Metanol posiada szerokie zastosowanie jako rozpuszczalnik, a także jako surowiec stosowany podczas wytwarzania rożnego rodzaju substancji przemysłowych.

Ze względu na swoje właściwości alkohol metylowy używany jest w różnych gałęziach gospodarki.

Magazynowanie

Alkohol metylowy należy przechowywać w szczelnie zamkniętych opakowaniach, w suchych, chłodnych pomieszczeniach, z dala od nasłonecznienia.

Branża chemiczna

Metanol wykorzystywany jest między innymi do produkcji różnych środków chemicznych jak żywice, kleje, barwniki, aldehyd mrówkowy, formaldehyd, polioksymetylen (politrioksan, poliformaldehyd, tarnoform) przy produkcji tworzyw sztucznych, eter tert-butylowo-metylowy (MTBE), do wytwarzania środków ochrony roślin oraz środków wybuchowych. Używany również jako uniwersalny rozpuszczalnik, między innymi do lakierów, polioctanu winylu oraz nitrocelulozy.

Branża motoryzacyjna

Alkohol metylowy znalazł zastosowanie jako składnik paliwa, między innymi do silników spalinowych w samolotach, samochodach typu monster truck, motocyklach żużlowych, w silnikach modelarskich. Stosowany jest również jako DMFC, czyli ogniwo paliwowe zasilane bezpośrednio metanolem.

Branża farmaceutyczna

Stosowany przede wszystkim jako składnik reakcji chemicznych zachodzących w odpowiednich warunkach.

Kompania Wielkopolska – metanol najwyższej jakości!

Nasza firma Kompania Wielkopolska specjalizuje się w dostarczaniu specjalistycznych składników chemicznych posiadających rozległe zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Zapewniamy obsługę na terenie całego kraju!

Naszym klientom oferujemy także metanol – alkohol metylowy, który pozyskujemy od sprawdzonych dostawców i poddajemy go dokładnym procesom testowania w certyfikowanych laboratoriach, aby dostarczać go zawsze w najwyższej jakości.

Jako godny zaufania partner biznesowy możemy zaproponować Państwu kompleksową obsługę związaną z dostarczaniem alkoholu metylowego – metanolu. Dysponujemy rozbudowanym zapleczem do transportu oraz do konfekcjonowania substancji według zamówienia klientów.

W razie dodatkowych pytań związanych z naszą ofertą metanolu oraz innych substancji chemicznych pozostajemy stale do Państwa dyspozycji – nasi pracownicy będą mogli odpowiedzieć na każde z nich.

Sprawdź naszą pełną ofertę

SKLEP