Kwas mrówkowy

Kwas mrówkowy

Kwas mrówkowy – organiczny związek chemiczny, kwas karboksylowy o najprostszej budowie. Jego estry i sole nazywane są mrówczanami.

Wykorzystywany jest w różnych dziedzinach gospodarki, między innymi w branży chemicznej oraz spożywczej. Wykazuje silne właściwości grzybobójcze oraz konserwujące. Stosowany jest także w procesach syntezy organicznej.

Nasza firma Kompania Wielkopolska może zaoferować Państwu dostęp do najwyższej jakości kwasu mrówkowego od sprawdzonych dostawców. Dostawy prowadzimy na terenie całego kraju. Gwarantujemy sprawdzoną jakość naszych produktów chemicznych, czego potwierdzeniem są wydawane przez nas certyfikaty!

Oferujemy chemię na zamówienie w dowolnych ilościach.

Dostępne w naszej ofercie produkty chemiczne mogą być używane między innymi jako surowce oraz odczynniki chemiczne, środki smarujące, środki czyszczące i dezynfekujące, czy też jako dodatki spożywcze.

Zapewniamy profesjonalną i kompleksową obsługę związaną z zakupem – od doradztwa w doborze odpowiednich produktów, poprzez ich konfekcjonowanie, a skończywszy na dostawie do klienta.

Zapewniamy przystępne ceny produktów chemicznych dostępnych w naszym asortymencie, a także szybki i bezpieczny transport bezpośrednio pod wskazany adres.

Dzięki współpracy naszej firmy Kompania Wielkopolska ze sprawdzonymi dostawcami możemy zaproponować Państwu produkty spełniające niezbędne normy i posiadające odpowiednie certyfikaty.

Wszystkie znajdujące się w naszym asortymencie substancje chemiczne poddawane są regularnym kontrolom w certyfikowanych laboratoriach.

Dysponujemy rozbudowanym zapleczem umożliwiającym nam konfekcjonowanie oraz transport produktów na terenie całego kraju.

Jeśli potrzebują Państwo dodatkowych informacji dotyczących naszego asortymentu, jesteśmy zawsze do dyspozycji.

Charakterystyka

Nazwa: Kwas mrówkowy
Wzór sumaryczny: CH2O2, HCOOH
Inne nazwy: kwas wodorokarboksylowy, kwas metanowy, acidum formicum, acidum formicicum, E236
Numer CAS: 64-18-6

Właściwości

Kwas mrówkowy ma postać bezbarwnej cieczy wykazującej ostry zapach. Posiada dużą lotność.

Jest mieszalny z wodą. Jest także mieszalny z etanolem oraz z eterem dietylowym. Rozpuszcza się w różnych rozpuszczalnikach, w tym między innymi benzenie, toluenie, acetonie.

Jest związkiem żrącym oraz wywołującym korozję, dlatego też powinien być on używany z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności.

Produkcja

Związek odkrył chemik pochodzący ze Szwecji – Johan Afzelius, który pozyskał go z martwych mrówek.

Kwas mrówkowy na skalę przemysłową wytwarzany jest w trzech procesach: z tlenku węgla i wodorotlenku sodu, z tlenku węgla i metanolu, a także otrzymywany jest on jako produkt uboczny w trakcie wytwarzania kwasu octowego metodą utleniania węglowodorów.

Naturalnie występuje we włoskach parzących u pokrzyw, a także w jadzie mrówek – stąd pochodzi jego nazwa.

Zastosowanie

Kwas mrówkowy jest związkiem posiadającym różnorodne zastosowanie. Głównie jest on używany w branżach chemicznej oraz spożywczej. Ponadto wykorzystywany jest w pszczelarstwie w celu zwalczania roztocza Varroa destructor.

W branży chemicznej używany jest jako składnik mieszanin z różnymi kwasami oraz jako nośnik. Najczęściej używany jest w procesach syntezy organicznej. Posiada silne właściwości grzybobójcze, a także zakwaszające.

W branży spożywczej oznaczany jest jako E236. Najczęściej używany jest jako środek konserwujący, który zabezpiecza produkty przed rozwojem grzybów. W wyższych stężeniach chroni także przed bakteriami. Używany jest między innymi w mięsie, rybach, niektórych gatunkach serów, kiszonych ogórkach.

Magazynowanie

Należy przechowywać w oryginalnym, szczelnie zamkniętym opakowaniu, w chłodnym, suchym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu, z dala od promieni słonecznych.

Kompania Wielkopolska – kwas mrówkowy najwyższej jakości!

Dzięki współpracy naszej firmy Kompania Wielkopolska ze sprawdzonymi dostawcami możemy zaproponować Państwu produkty spełniające niezbędne normy i posiadające odpowiednie certyfikaty. Wszystkie znajdujące się w naszym asortymencie substancje chemiczne poddawane są regularnym kontrolom w certyfikowanych laboratoriach.

Dysponujemy rozbudowanym zapleczem umożliwiającym nam konfekcjonowanie oraz transport produktów na terenie całego kraju.

Jeśli potrzebują Państwo dodatkowych informacji dotyczących naszego asortymentu, jesteśmy zawsze do dyspozycji.
Zachęcamy do skontaktowania się z naszą firmą!

Sprawdź naszą pełną ofertę

SKLEP