Kwas cytrynowy – E330

Kwas cytrynowy

Kwas cytrynowy - E330 – organiczny związek chemiczny zaliczany do rodziny hydroksykwasów karboksylowych. Posiada 3 grupy karboksylowe.

Używany jako dodatek do żywności wykazuje działanie regulujące kwasowość oraz przeciwutleniające – antyoksydacyjne. Poprawia walory smakowe produktów spożywczych i przedłuża ich trwałość, przeciwdziałając utlenianiu – oksydacji.

Nasza firma Kompania Wielkopolska może zaoferować Państwu dostęp do najwyższej jakości kwasu cytrynowego od sprawdzonych dostawców. Dostawy prowadzimy na terenie całego kraju. Gwarantujemy sprawdzoną jakość naszych produktów chemicznych, czego potwierdzeniem są wydawane przez nas certyfikaty!

Jako dostawca dodatków do żywności możemy zaoferować Państwu dostęp do wysokiej jakości surowców dedykowanych dla branży spożywczej.

Poprzez kontakty z renomowanymi producentami możemy dostarczać sprawdzone, certyfikowane artykuły posiadające szerokie zastosowanie w przetwórstwie i produkcji.

Nasza firma prowadzi obsługę klientów na terenie całego kraju. Zapewniamy szybką i sprawną dostawę własnym transportem. Zajmujemy się także prowadzeniem usług konfekcjonowania surowców do mniejszych pojemników według zamówienia klienta.

Charakterystyka

Nazwa: E330
Wzór sumaryczny: C6H8O7
Inne nazwy: kwasek cytrynowy, acidum citricum, kwas 2-hydroksy-1,2,3-propanotrikarboksylowy
Numer CAS: 77-92-9

Właściwości

Kwas cytrynowy posiada postać bezbarwnego ciała o krystalicznej strukturze. Wykazuje kwaśny smak. Jest bezzapachowy. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie.

Produkcja

Przemysłowa produkcja kwasu cytrynowego polega głównie na procesie fermentacji cytrynowej, który prowadzony jest na pożywce z oczyszczonego cukru albo hydrolizatu skrobi na podłożu o niskim pH z wykorzystaniem kultur grzyba pleśniowego – kropidlaka czarnego (Aspergillus niger). Kwas jest następnie oczyszczany i krystalizowany. Może być także produkowany syntetycznie.

Kwas cytrynowy wytwarzany jest w postaci krystalicznej jako forma bezwodna lub też w formie monohydratu.

Naturalnie występuje w niektórych owocach, w tym między innymi w cytrynach i w innych owocach cytrusowych, a także w malinach, borówkach, jagodach, ananasie, kiwi.

Zastosowanie

Kwas cytrynowy, E330 jest dodatkiem do żywności dopuszczonym do użycia na terenie Unii Europejskiej.

Jako dodatek do żywności jest stosowany przede wszystkim jako przeciwutleniacz, który zabezpiecza produkty przed szybkim psuciem wynikającym z brązowienia oksydacyjnego, jełczenia tłuszczów, dlatego też przedłuża ich trwałość. Również ze względu na swój kwaśny smak używany jest jako regulator kwasowości, dzięki czemu nadaje produktom spożywczym odpowiednie walory smakowe.

Kwas cytrynowy dodawany jest do różnych produktów spożywczych, w tym między innymi do przetworów owocowych – dżemów, konfitur, warzyw konserwowych, mrożonek warzywnych i owocowych, serów, mrożonych ryb, słodyczy, lodów, napojów bezalkoholowych i alkoholowych – piwa, cydru, wina.

Magazynowanie

Należy przechowywać w oryginalnym, szczelnie zamkniętym opakowaniu, w chłodnym, suchym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu, z dala od promieni słonecznych.

Kompania Wielkopolska – dodatki żywności najwyższej jakości!

Jako dostawca dodatków do żywności możemy zaoferować Państwu dostęp do wysokiej jakości surowców dedykowanych dla branży spożywczej. Poprzez kontakty z renomowanymi producentami możemy dostarczać sprawdzone, certyfikowane artykuły posiadające szerokie zastosowanie w przetwórstwie i produkcji.

Stosowanie dodatków do żywności w wyznaczonych ilościach jest całkowicie bezpieczne – są one dopuszczone do użycia odpowiednimi przepisami. W Polsce reguluje je Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2000 r. w sprawie wykazu dopuszczalnych ilości substancji dodatkowych i innych substancji obcych dodawanych do środków spożywczych lub używek, a także zanieczyszczeń, które mogą znajdować się w środkach spożywczych lub używkach.

W razie dodatkowych pytań związanych z naszą ofertą dodatków do żywności zachęcamy do kontaktu. Zapraszamy do współpracy z naszą firmą!

Sprawdź naszą pełną ofertę

SKLEP