Glikole

Glikole: glikol monoetylenowy, monopropylenowy oraz dietylenowy

Glikole to organiczne związki chemiczne. W użyciu znajdują się głównie glikol monoetylenowy (MEG), glikol monopropylenowy (MPG) oraz glikol dietylenowy (DEG).

Stosowane są przede wszystkim przy produkcji innych związków, jako rozpuszczalniki, emulgatory, środki zwiększające lepkość i regulujące wilgotność. Wykazują również działanie konserwujące.

Posiadają szerokie zastosowanie w wielu branżach, w tym między innymi w branży chemicznej, kosmetycznej, farmaceutycznej, spożywczej.

Nasza firma Kompania Wielkopolska dostarcza najwyższej jakości glikole o szerokim przeznaczeniu do klientów na terenie całego kraju. Wszystkie dostępne w naszym asortymencie glikole charakteryzują się odpowiednimi parametrami użytkowymi, co potwierdzone jest również przez badania prowadzone w certyfikowanych laboratoriach!

Dostarczamy poniższe rodzaje glikoli:

• glikol monoetylenowy (MEG)
• glikol monopropylenowy (MPG)
• glikol dietylenowy (DEG)

Glikol monoetylenowy (MEG)

Glikol monoetylenowy, w skrócie MEG (monoethylene glycol), to organiczny związek chemiczny, który zaliczany jest do najprostszych alkoholi polihydroksylowych – dioli, a także jest najprostszym alkoholem cukrowym. Jest toksyczny.

Charakterystyka

Wzór sumaryczny: C2H6O2
Inne nazwy: glikol etylenowy, 1,2 – etanodiol, etanodiol, MEG
Rozpuszczalność: między innymi w wodzie, alkoholach, innych rozpuszczalnikach
Numer CAS: 107-21-1

Właściwości

Glikol monoetylenowy – MEG jest substancją bezbarwną, o gęstej konsystencji oraz o słodkim smaku.

Glikol monopropylenowy (MPG)

Glikol monopropylenowy, inaczej MPG (monopropylene glycol), jest organicznym związkiem chemicznym, który wchodzi w skład alkoholi dwuhydroksylowych, inaczej dioli. Nie wykazuje toksyczności.

Charakterystyka

Wzór sumaryczny: C3H8O2
Inne nazwy: glikol propylenowy, propano-1,2-diol, glikol α-propylenowy, glikol metyloetylenowy, MPG, E1520
Rozpuszczalność: między innymi w wodzie, alkoholach, acetonie, chloroformie, benzynie
Numer CAS: 57-55-6

Właściwości

Glikol monopropylenowy – MPG jest substancją bezbarwną i bezwonną, która posiada oleistą konsystencję o wysokiej lepkości. Ma lekko słodkawy smak.

Glikol dietylenowy (DEG)

Glikol dietylenowy – DEG (diethylene glycol) jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do dioli – w szeregu homologicznym glikoli polietylenowych jest drugi. Wykazuje działanie toksyczne.

Charakterystyka

Wzór sumaryczny: C4H10O3
Inne nazwy: glikol dwuetylenowy, 2,2′-oksydietanol, dwuglikol, DEG
Rozpuszczalność: między innymi w wodzie, acetonie, etanolu i w innych rozpuszczalnikach
Numer CAS: 111-46-6

Właściwości

Glikol dietylenowy, czyli DEG jest cieczą bezbarwną oraz przezroczystą. Wykazuje niską lepkość. Posiada słodkawy zapach.

Branża chemiczna
- MEG

Substancja stosowana jest między innymi podczas wytwarzania niezamarzających płynów chłodniczych przeznaczonych do chłodnic silników, a także do stosowania w branży chłodniczej – w instalacjach chłodniczych pełni rolę czynnika pośredniego. MEG używany jest również do wytwarzania rozpuszczalników, plastyfikatorów, materiałów wybuchowych, alkidowych włókien syntetycznych (alkidali), żywic poliestrowych, farb, lakierów.

Branża spożywcza
- MPG

Dodatek do żywności oznakowany jako E1520 używany głównie jako emulgator, konserwant oraz składnik aromatów i barwników w produktach spożywczych.

Branża farmaceutyczna
- MPG

Używany jest przede wszystkim jako podłoże do produkcji substancji leczniczych. Stosowany podczas wytwarzania preparatów w formie doustnej, kremów nanoszonych na skórę.

Branża kosmetyczna
- MPG

Glikol propylenowy wykorzystywany jest jako składnik kosmetyków, który umożliwia nadanie im właściwej konsystencji emulsji. Także wykazuje działanie nawilżające skórę. Stosowany jest między innymi w kremach, tonikach, balsamach do ciała, kremach do rąk, pastach do zębów, kosmetykach kolorowych.

Branża chemiczna
- MPG

Używany między innymi jako chłodziwo – płyn chłodzący oraz zapobiegający zamarzaniu i jako płyn roboczy, na przykład w prasach hydraulicznych.

Branża tytoniowa
- MPG

Stosowany w przede wszystkim jako środek do regulacji wilgotności tytoniu, a także w e-papierosach jako składnik liquidów.

Branża chemiczna
- DEG

Związek jest używany do produkcji płynów chłodniczych, które zapobiegają zamarzaniu. Używany jest też do wytwarzania żywic poliestrowych, jako rozpuszczalnik, stosowany jest podczas osuszania gazów oraz jako środek do regulacji wilgotności. Wykorzystywany jest ponadto jako składnik reakcji syntezy.

Branża laboratoryjna
- DEG

Glikol dietylenowy wykorzystywany jest głównie do celów laboratoryjnych oraz analitycznych.

Kompania Wielkopolska – glikole najwyższej jakości!

Nasza firma Kompania Wielkopolska dostarcza najwyższej jakości glikole na terenie całego kraju. Gwarantujemy kompleksową i fachową obsługę!

Oferujemy glikole od sprawdzonych producentów, co potwierdzamy odpowiednimi certyfikatami. Zapewniamy szybki i sprawny transport. Zajmujemy się także konfekcjonowaniem substancji.

W razie pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Sprawdź naszą pełną ofertę

SKLEP